Bígl
Bígl

Originální název plemene : Beagle
Země původu : Velká Británie
Doba vzniku : 14. století
Původní využití : Lov zajíců a králíků
Využití dnes : Společník, lovecký pes
Průměrná délka života : 13 let
Hmotnost : 8-14 kg
Výška : 33-40 cm
Historie
Původ tohoto plemene je zřejmě někde ve starověkém Řecku. O malých loveckých psech, používaných při lovech na zajíce se zmiňují i spisy starořeckých spisovatelů, a je zřejmé, že jde o předchůdce dnešního bígla. Tito psi však byli menší než dnes, a v Anglii, kam se dostali v roce 1066, je lovci na koních vozili v sedlových brašnách. Bígl je pravděpodobně potomkem harierů a starých anglických honičů. Byl oblíbeným loveckým psem i v královské rodině, chovala je Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV..Bígl byl vždy používán k lovu ve smečkách, má silně vyvinutý smečkový pud a s jinými psy se snáší velmi dobře. Pro svou vlídnou povahu a malou velikost je, bohužel, velmi oblíbený v lékařském výzkumu. Organizovaný chov tohoto plemene začal ke konci 19. Století, klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1890 a o několik let později se toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Československa se dostal v roce 1965, a dnes je chován, spíše než lovecký pes, jako společník.
Typy
Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.
Všeobecný vzhled
Bígl je kompaktně stavěný pes. Má silnou, ale ne hrubou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je široký, nos má být nejlépe černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči jsou poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má bígl nízko nasazené, převislé, dlouhé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhají těsně k líci. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silná, krátká, dobře klenutá bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, je nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet.
Srst a barva srsti
Srst je krátká, hustá a přilehlá, a je dobře odolná proti nepříznivému počasí. Zbarvení je povoleno jakékoli uznané pro honiče, s výjimkou játrově hnědé barvy. Bígl se vyskytuje ve zbarvení tricolor, nejčastější je kombinace černé, hnědé a bílé barvy, bicolor, což může být kombinace hnědé a bílé barvy nebo i lemon and white, či red and white. Srst bígla může být i melírovaná a vzácně se vyskytuje zbarvení blue mottled, což je zbarvení modře skvrnité. Ať už je zbarvení bígla jakékoli, špička ocasu by měla vždy být bílá.
Povaha
Bígl má milou, přátelskou povahu, nikdy nebývá agresivní, ale není ani bázlivý. Je samostatný, ale pokud je zanedbáván, může mít sklon k toulání. Je to velmi nenáročný a kamarádský pes.
Společenská charakteristika
Ke své rodině je bígl neobyčejně přátelský a přítulný, přátelský bývá většinou i k cizím lidem. Pokud si v mládí navykne na kočky a ostatní domácí zvířata, nebývají v soužití žádné problémy. S jinými psy vychází bígl velmi dobře.
Vztah k dětem
K dětem má tento pes velmi dobrý vztah a bývá jim hravým kamarádem.
Výchova
Bígl nebude nikdy dokonale poslušný. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Tento pes nemá rád neustálé opakování jednoho cviku, je lépe, pokud psa vychováváte formou hry a motivujete jej pamlskem. Doporučuje se také navštěvovat s bíglem kurs poslušnosti.
Držení
Tohoto psa je možné chovat v bytě, dobře se však cítí i na zahradě v kotci. Přesto však je nejspokojenější v přítomnosti svého pána a jeho rodiny, rád se účastní veškerého dění v rodině, proto je lépe držet jej v bytě.
Pracovní využití
Bígl je dodnes používán jako lovecký pes, patří mezi honiče. Zvládne na výbornou všechny úkoly, které odpovídají pracovní náplni honicích psů, výborně zastane práci barváře na nepobarvené i pobarvené stopě. V poslední době je bígl pro svůj výborný čich také využíván ve služební kynologii k vyhledávání narkotik a výbušnin.
Pohyb
Bígl je velmi temperamentní pes, který vyžaduje dostatek pohybu a zaměstnání. Miluje dlouhé procházky v přírodě, ale pokud ve volné přírodě zachytí čerstvou stopu zvěře, pravděpodobně zvítězí jeho lovecký pud a na vaše volání nebude reagovat. V dobré kondici je možné bígla udržovat také různými psími sporty.
Péče
Péče o krátkou srst tohoto psa není příliš náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat a vyčesat odumřelé uvolněné chlupy. Občas je také nutné psa vykoupat, učiňte tak ovšem pouze za použití kvalitního šamponu, který je určený speciálně pro psy. Zvukovod psa je nutné udržovat v čistotě, drápky je potřebné občas zastřihnout a pravidelně psovi kontrolujte zuby, jestli se na nich netvoří zubní kámen. Bígl je pes s nadmíru dobrým apetitem, ale není dobré ho v tomto podporovat, aby nedošlo k obezitě psa.
Využití ke hlídání
Bígl není pes, který by byl vhodný na hlídání. Nevítanou návštěvu vám sice hlasitě ohlásí, ale také ji většinou velmi přátelsky uvítá.
Vhodné sporty
"Agility; aportování; fly-ball; flygility; lov"
Nejčastější onemocnění
Dysplazie kyčelního kloubu
Zvláštnosti plemene
Pro zařazení psa do chovu je nutné absolvování některé ze zkoušek loveckých psů. Nejčastěji bývá u bíglů absolvována barvářská zkouška honičů. Ta je jednodenní a zúčastnit se jí může každý bígl s průkazem původu od 10 měsíců věku, přičemž vůdci musí mít minimálně 15 let a nemusí být členy mysliveckých spolků. Barvářská zkouška honičů sestává z pěti zkušebních předmětů, a to jsou - vodění na řemeni nebo bez, odložení na řemeni nebo bez, dosled černé zvěře na uměle založené nepobarvené stopě, chování psa u střelené černé zvěře a poslušnost a ovladatelnost.
Příprava na výstavu
První výstavu je dobré navštívit se psem pouze v roli pozorovatele, vy uvidíte, jak si počínají zkušení vystavovatelé a pes si navykne na rušnou atmosféru, která na výstavách panuje. Na výstavu je nutné psa připravit, je dobré jej navyknout na výstavní vodítko, naučit jej stát ve výstavním postoji a klusat v kruhu bez tahání nebo čichání u země. Pes by měl být také připraven na dotek cizí osoby, protože rozhodčí může psa měřit, samcům hmatem kontroluje varlata a kontroluje také chrup.
Výživa štěněte
První dny štěně krmte stravou, na kterou bylo zvyklé od chovatele. Pokud chcete přejít na jinou stravu, čiňte tak postupně. Štěně potřebuje pro svůj dobrý vývoj a růst kvalitní a vyváženou potravu, která obsahuje i vitamíny a minerální látky. Renomovaný výrobce kompletního suchého krmiva, společnost Fitmin, uvádí na trhu vyvážené kompletní krmivo pro štěňata s názvem Berta growth, které plně pokryje potřebu štěňat v období růstu.
Výživa dospělého psa
Pro zajištění přísunu všech živin, které jsou potřebné ke kvalitnímu životu psa, doporučují odborníci kvalitní suché kompletní krmivo pro psy, které je vyvážené a lze je vybrat podle věku psa nebo podle pracovní a pohybové vytíženosti psa. Výše zmíněná společnost Fitmin pamatuje ve své nabídce jak na psy, kteří jsou pohybově méně aktivní, pro ně je připraveno krmivo s názvem Oskar adult, tak na psy pohybově či pracovně zatížené, těm nabízí firma krmivo pod názvem Fill performance.
Výživa starého psa
Starší pes, který již nevydává tolik energie pohybem potřebuje méně energetickou stravu, která nebude podporovat jeho přibývání na váze. Pro starší, nepříliš pohybově aktivní psy a pro psy se sklonem obezitě má společnost Fitmin připraveno krmivo s nižším obsahem tuků a bílkovin, a zároveň vyšším podílem vitamínů a minerálních látek. Toto krmivo s názvem Artur light/senior méně zatěžuje metabolismus starších psů a působí příznivě proti osteoporóze a zvýšené lomivosti kostí.
Dovětek pro budoucí majitele
Ať už se věnujete myslivosti nebo ne, tento pes si vás podmaní svou mírumilovnou, jemnou a přátelskou povahou. Pokud mu věnujete dostatek pozornosti, lásky a pohybu, bude vám oddaným, veselým a hravým přítelem po celý svůj život.
( zdroj :svet.psu.sblog.cz )